Koniec roku to szalony czas dla Świętego Mikołaja. Elfy pracują na pełnych obrotach w fabryce zabawek. Rudolf robi ostatni przegląd sań przed wylotem. Czerwone spodnie z kurtką i czapką już wiszą gotowe na wieszaku. Aż tu nagle… Święty Mikołaj ma poważny problem. Nie ma prawa założyć swojego kultowego stroju, choć nie popełnił żadnego błędu. Po prostu nagle ktoś odarł go z szat! Jak do tego doszło?
W tym roku polski przedsiębiorca ze Świdnicy zarejestrował strój w EUIPOUrząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej More jako swój wzór przemysłowy. Można go znaleźć pod numerem 009067234-0002. Ta pomyślna rejestracja sprawia, że tylko właściciel wzoru może używać go na terenie Unii Europejskiej. W praktyce po prostu nikt inny nie może sprzedawać ubrania – ani stacjonarnie, ani online. Czy w takim razie Mikołaj wejdzie do naszego komina nago?
Kto pomoże Mikołajowi w #spórostrój?
Z pomocą przychodzi rzecz. pat. Bartosz Fert i zespół kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi. W imieniu Bartka – Partnera kancelarii – złożyliśmy wniosek o unieważnienie tego wzoru.
Jako fanka Świętego Mikołaja mam przyjemność być pełnomocnikiem w tym sporze. Wniosek przygotowywałam razem z aplikantem rzecznikowskim Stanisławem Gibalskim, aplikantką rzecznikowską Anną Bień i asystentem prawnym Janem Kulpińskim. Sam wniosek możesz przeczytać, o tutaj.
Pełnomocnik od własności intelektualnej – czy to konieczność?
Czy historia Świętego Mikołaja czegoś Ci nie przypomina? Mam nadzieję, że nie! Jednak niestety wielu przedsiębiorców, realizując swoje projekty zapomina o własności intelektualnej.
Wpadasz na pomysł wprowadzenia na rynek ręcznie robionych pierniczków świątecznych. Tworzysz koncepcję marki. Wybierasz nazwę, pod którą je sprzedasz. Załatwiasz rewelacyjne kontrakty z sieciami handlowymi. Zamawiasz opakowania, a tuż przed samą wysyłką pierniczków z Twojej fabryki okazuje się, że ktoś inny posiada prawa do tej samej nazwy marki słodyczy. Wezwanie z zakazem sprzedaży ciasteczek trafiło już na Twoje biurko, a w swojej głowie liczysz straty. Potrzebujesz pomocy tak jak Święty Mikołaj.
Spory o własność intelektualną nie są łatwe pod różnymi względami. Na szali leżą niemałe kontrakty. W firmie nie mamy wtedy świątecznej atmosfery, a spod choinki wychodzi stres. Czy w takiej sytuacji pełnomocnik IP to konieczność?
W większości przypadków będziesz potrzebować pełnomocnika w sądzie cywilnym[1]. Takiego obowiązku nie ma przed Urzędem Patentowym RP czy Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Moim zdaniem pełnomocnik w sporach IP to jednak nie tylko konieczność, ale przede wszystkim Twój przywilej.
Pełnomocnik od własności intelektualnej – Twój specjalista
Czy mówimy o wzorach przemysłowych, znakach towarowych, czy patentach – dla przedsiębiorcy takie spory mogą być skomplikowane. Zobacz naszego Świętego – ma dużo ważniejsze sprawy na głowie niż zagłębianie się w tajniki wzorów przemysłowych. Nawet Twój wewnętrzny prawnik może nie mieć doświadczenia w sprawach dot. własności intelektualnej. Powiem Ci więcej – wcale nie musi!
W fabryce Świętego Mikołaja każdy zespół elfów pracuje nad innymi zabawkami. Przecież produkcja samochodzików, a produkcja lalek to dwie różne rzeczy. Tak samo jest z pełnomocnikiem w sporze. Ten specjalizujący się w sporach IP da Ci swoją szczególną wiedzę i doświadczenie. To w oparciu o nie podejmiesz swoje decyzje biznesowe. Twój zespół prawny zostanie przy tym odciążony. Wyobrażasz sobie teraz elfa głowiącego się nad tym co zrobić z zarejestrowanym wzorem? Mógłby główkować aż do Wigilii, a przecież trzeba działać szybko.
Pełnomocnik od własności intelektualnej – Twój spokój
Doświadczony pełnomocnik IP to też Twój spokój. Tak jak pisałam – spory o własność intelektualną to spory stres dla firmy. Rudolf biega na około fabryki i głowi się, co będzie. Elfy nie wiedzą, czy robić dalej zabawki i pakować prezenty. Mikołaj zastanawia się, czy lecieć do krawcowej i zmieniać strój. A pełnomocnik od IP powie po prostu: nie martw się. Ten wzór można unieważnić! Czasem rokowania nie są tak kolorowe jak światełka na choince. Dostaniesz jednak jasny sygnał, co pozwoli Ci spokojnie zaplanować dalsze działania w taki sposób, aby straty były jak najmniejsze.
Ale każdy spór to również emocje. Wyobraź sobie Świętego, który dowiaduje się, że w Boże Narodzenia zostanie w bieliźnie! Każdy byłby czerwony ze złości jak nos Rudolfa. Pełnomocnik w sporze pomaga uspokoić te emocje. To on kontaktuje się i negocjuje z przeciwnikiem, oszczędzając Twoje nerwy.
Pełnomocnik od własności intelektualnej – kiedy go potrzebujesz?
Czy Święty Mikołaj popełnił jakiś błąd? W tym przypadku nie. Jego problem to skutek systemu rejestracji wzorów przemysłowych, na które nie ma wpływu. A co ze świątecznymi pierniczkami? Akurat temu można było zaradzić. Wystarczy już na etapie tworzenia marki sprawdzić, czy dana nazwa nie jest przypadkiem zajęta. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z pełnomocnikiem od własności intelektualnej, nie tylko wtedy, kiedy już zdarzył się spór z innym przedsiębiorcą. Wielu problemom można zaradzić zanim się pojawią.
#spórostrój
Z tajemnych źródeł wiemy, że Święty Mikołaj nieco odetchnął po złożeniu przez nas wniosku o unieważnienie. W Twojej głowie pewnie jednak pojawia się tyle pytań, ile każdy z nas chciałby znaleźć prezentów pod choinką. Czy urząd prawidłowo zarejestrował wzór przemysłowy? Po co ktoś miałby zabrać strój Świętemu? Czy mogę teraz sprzedawać taki strój? Co jeszcze może być wzorem przemysłowym?
Na tę lawinę pytań w najbliższym czasie odpowie Bartosz Fert na swoim profilu na LinkedIn. Zerknij na jego pierwszy artykuł „Urząd zarejestruje wszystko. Nawet strój Świętego Mikołaja”. Pod hashtagiem #spórostrój aż do Bożego Narodzenia znajdziesz nasze mikołajowe posty. Będzie nam miło, jeśli podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzach albo dodasz otuchy Świętemu!
[1] Art. 872 § 1-3 kpc
Zdjęcie: Luiza Kępińska z agencji Blend PR
Koncepcja kreatywna: dr Magdalena Gajek z Blend PR
* Artykuł powstał w latach 2021-2024 podczas mojej współpracy jako radczyni prawna w kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi.
Zostaw komentarz