Styczeń to czas, kiedy firmy dzielą się planami rozwoju swoich produktów i marek. Zawsze z ciekawością śledzę informacje z poszczególnych branż i poznaje kluczowe trendy dla biznesu. Z radością zauważyłam, że w tym roku jeszcze więcej marek stawia na wspieranie zrównoważonego stylu życia, patrząc w kierunku produktów wegańskich i ekologicznych. Co więcej, polscy konsumenci są zainteresowani takimi produktami. Od grudnia 2020 r. do listopada 2021 r. polskie gospodarstwa domowe wydały tylko na roślinne zamienniki nabiału i mięsa prawie 463 mln zł[1]. Oznaczenia WEGE, BIO i EKO przyciągają konsumentów. Ci są coraz bardziej świadomi i mówią „sprawdzam!”. A czy „sprawdzam!” przy rejestracji marki jako znaku towarowego powie Urząd Patentowy RPUrząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej More?
Oznaczenia BIO i EKO na produktach – kiedy można używać?
Produkty wegańskie bardzo często zawierają również oznaczenia BIO i EKO. Musisz pamiętać, że produkt wegański nie oznacza od razu produktu ekologicznego. Aby móc nazwać tak swój produkt musi on spełnić szczegółowe warunki stawiane przez Rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych[2]. Błędnie oznaczone produkty mogą narazić Cię na kary wynikające z Ustawy o rolnictwie ekologicznym[3]. Jeszcze większą w skutkach reperkusją może być utrata wiarygodności Twojej firmy w oczach klientów.
EKO znaki towarowe – czy Urząd Patentowy je zarejestruje?
Jeśli myślisz o rejestracji EKO marki jako znak towarowy musisz pamiętać, że same elementy WEGE, BIO i EKO będą opisowe. Wskazują one właśnie na ekologiczne właściwości towarów. Dlatego jeśli inne elementy słowne Twojej marki również są opisowe nie zapomnij o dodaniu charakterystycznej warstwy graficznej. Świetnie poradziła sobie z tym Biedronka, która dla swojej marki ekologicznej go BIO zarejestrowała taki znak towarowy[4]:
LIDL postawił za to na znak BIO Organic[5]:
Z kolei Urząd Patentowy RPUrząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej More odmówił udzielenia prawa na przykładowe znaki słowne:
Rejestracja EKO znaku towarowego nie zawsze oznacza legalne używanie
Nawet jeśli Twoja EKO marka zostanie zarejestrowana jako znak towarowy, nie oznacza to jeszcze, że możesz jej legalnie używać w obrocie. Pewnie zapytasz „Ale jak to?”. Otóż Eksperci Urzędu, którzy decydują o rejestracji Twojego znaku nie badają, czy ten znak będzie w rzeczywistości nakładany na produkty ekologiczne. Nie sprawdzają, czy Twoje produkty spełniają odpowiednie normy. Jest to nawet logiczne, patrząc na to, że w momencie zgłoszenia znaku nie musisz jeszcze produkować towarów i używać marki. Eksperci sprawdzają więc tylko przesłanki rejestrowalności znaku, dla danych towarów. Jeśli zarejestrują Twój znak masz prawo do jego wyłącznego używania, jednak nie zwalnia Cię to z pilnowania, aby Twoje produkty spełniały odpowiednie normy techniczne. Możesz mieć markę zarejestrowaną jako znak towarowy, a jednocześnie nie móc jej używać, jeśli Twoje produkty nie są BIO i EKO.
Prawnie bezpieczna BIO i EKO marka
Prawnie bezpieczna EKO marka to przede wszystkim legalność używania oznaczeń BIO i EKO. Przy EKO markach kłopot może sprawić również ich rejestracja jako znak towarowy. Jest spore prawdopodobieństwo, że bez charakterystycznej grafiki, Urząd uzna znak za opisowy. Z drugiej strony Twoja EKO marka nie może być zbyt podobna do tych, które już są zarejestrowane. Podobnie ułożony listek czy podobna czcionka może skłonić konkurenta do wniesienia sprzeciwu wobec rejestracji Twojego znaku. Jeśli Organ uzna znaki za podobne, również nie otrzymasz prawa.
Dlatego przed zgłoszeniem BIO i EKO marki do rejestracji trzeba dokładnie sprawdzić, czy znak nie jest opisowy i czy w bazach urzędów nie ma zarejestrowanych znaków podobnych. Jeśli ten test wyjdzie pozytywnie wystarczy zgłosić swoją markę do rejestracji i pilnować, aby rzeczywiście sprzedawać produkty ekologiczne.
[1] M. Kokoszkiewicz, „Biedronka i Lidl mocno zwiększyły sprzedaż roślinnych zamienników mięs i nabiału. Dyskonty napędzają sprzedaż produktów wege [DANE]”, 17 stycznia 2022 r. – odczyt 19 stycznia 2022 r.
[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007, Dz.U. UE. L.2018.150.1.
[3] Ustawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym, t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1324.
[4] EUTM 017206657
[5] EUTM 014059026
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.
Thank you for such kind words.