Przy wymyślaniu kreacji marki na początku skupiamy się na jej nazwie. Dopiero potem “ubieramy” ją w szatę graficzną. Częstym elementem marki jest jej sygnet, który może przybrać postać oznaczenia czysto graficznego. Z perspektywy prawnej też powinno się chronić jako znak towarowy, a co za tym idzie trzeba sprawdzić jego zdolność rejestrową. Daje Ci bezpieczeństwo wprowadzenia produktów i usług oznaczonych sygnetem na rynek. Badanie może uchronić Cię też przed koniecznością przymusowego rebrandingu. Sposób i przebieg badania nazwy marki opisywałam już w artykule na blogu (link). A co w przypadku sygnetu? Przecież nie sprawdzamy wtedy znaku po słowie. Dzisiaj opowiem Ci jak z pomocą przychodzi nam Klasyfikacja wiedeńska.
Klasyfikacja wiedeńska – grafika zamieniona na cyfry
Klasyfikacja wiedeńska towarzyszy nam od 1973 r. i została ustanowiona Porozumieniem Wiedeńskim. Prowadzi ją Światowa Organizacja Własności Intelektualnej. Jest to specjalny system, w którym każdemu elementowi graficznemu przypisany jest właściwy numer. Ułożona jest w strukturze tzw. drzewka.
Przykładowa struktura klasy Klasyfikacji wiedeńskiej wygląda tak:
- 8. Artykuły spożywcze:
- 8.1. Artykuły piekarnicze, wyroby cukiernicze, słodycze, wyroby czekoladowe;
- 8.1.1. Chleb;
- 8.1.7. Bułki, ciastka drożdżowe;
- 8.1.19. Czekolada, słodycze;
- 8.3. Mleko, produkty mleczarskie, sery;
- 8.5. Produkty mięsne, wędliny, produkty rybne;
- 8.1. Artykuły piekarnicze, wyroby cukiernicze, słodycze, wyroby czekoladowe;
Każdy znak, który zawiera w sobie elementy graficzne ma przypisany odpowiedni numer klasyfikacji.
Przykładowo znak PANE FORNO ITALIANO EUTM 006598205 ma następujące klasy:
02.01.11. Rzeźnicy, kuchmistrze, kelnerzy, cukiernicy;
08.01.01. Chleb;
Każdy znak graficzny jest tak kwalifikowany przez Eksperta urzędu już przy formalnym badaniu. Numery klas są publikowane w bazach i wyszukiwarkach urzędów.
Każdy znak z grafika jest tak kwalifikowany przez Eksperta urzędu już przy formalnym badaniu. Numery klas są publikowane w bazach i wyszukiwarkach urzędów.
Dzięki temu możemy je wykorzystać przy szukaniu znaków podobnych graficznie.
Jak wyszukać podobne sygnety w bazach urzędów patentowych?
Pierwsze dwa kroki w badaniu zdolności rejestrowej sygnetu nie różnią się od tego w badaniu nazwy marki. Aby sprawdzić kolizyjne sygnety musisz ustalić:
- Terytorium używania i ochrony swojego sygnetu – cała Unia Europejska, a może tylko Polska, bądź kraj spoza UE?
- Wykaz towarów i usług i ich klasy – dla jakich produktów będziesz używać swojej marki? O tym jak ustalić zakres ochrony marki pisałam już w ty artykule: link.
- Klasyfikacja Wiedeńska – jakie numery opisują grafikę Twojego sygnetu. Z pomocą przyjdzie strona Urzędu Patentowego RPUrząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej More, na której znajdziesz ich zestawienie.
Bazy znaków urzędów patentowych – gdzie je znaleźć?
Po ustaleniu podstawowych informacji przechodzimy do bazy znaków towarowych. Każdy urząd prowadzi ją w formie bazy internetowej:
- wyszukiwarka UPRP – znaki polskie,
- eSearch plus – znaki unijne,
- Madrid Monitor – znaki wyznaczone w trybie międzynarodowym przez Biuro Międzynarodowe WIPO – na różnych terytoriach.
Uspokoję Cię, nie musisz przeszukiwać wszystkich baz oddzielnie. Większość jest zintegrowanych w jednej wyszukiwarce TmView. Sprawdzisz w niej marki zarejestrowane niemal na całym świecie.
Wyszukiwanie znaków czysto graficznych – krok po kroku
To jak w praktyce wygląda takie wyszukiwanie, które możesz zrobić samodzielnie?
Załóżmy, że Twój sygnet przedstawia papugę. Chcesz go zarejestrować dla kredek do kolorowania i będziesz go używać i chronić na terytorium Polski.
Wejdź teraz na TmView w wyszukiwanie zaawansowane. Nazwę znaku pozostaw pustą, ale ustaw:
- Klasę klasyfikacji nicejskiej – 16;
- Terytorium – Polska (automatycznie wczyta Ci bazę znaków EUIPOUrząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej More oraz UPRPUrząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej More);
- Status znaku – aktywny;
- Klasyfikacja wiedeńska – 3.7 (Ptaki nietoperze); 3.7.15. Papugi, papugi faliste, tukany;
Kliknij „wyszukaj”
U mnie pojawiło się 2832 wyników dla ptaków. Teraz nie ma innego wyjścia jak przejrzeć każdą grafikę i zobaczyć czy wśród nich nie ma papugi podobnej do Twojej.
Czy nie ma łatwiejszego sposobu? W TmView możesz skorzystać z silnika wyszukiwania znaków podobnych po grafice. Wystarczy, że wrzucisz swój sygnet i system powinien wyrzucić Ci znaki podobne. Niestety taki sposób nie jest jeszcze niezawodny. Dlatego jeśli chcesz dokładnie sprawdzić swój sygnet lepiej skorzystać z Klasyfikacji wiedeńskiej.
Znaki czysto graficzne – kiedy są do siebie podobne?
Zastanawiasz się teraz pewnie – ale jak ocenić czy moja papuga jest podobna do innej? Ocena kolizji znaków czysto graficznych jest o wiele trudniejsza niż tych słownych. Przy prostszych grafikach może wystarczyć samo stwierdzenie, że przedstawiają one tę samą koncepcję. Tak było w przypadku grafik tych błyskawic:
Wyrok SUE z 29.11.2023 w sprawie T-12/23
W przypadku bardziej złożonych sygnetów sam fakt, że przedstawiają one ten sam przedmiot czy jak w naszym wypadku zwierzę, nie musi przesądzać o kolizji. Liczy się ogólne wrażenie graficzne, to czy papugi przedstawione są w tych samych kolorach, z te samej perspektywy. Jeśli jedna przedstawia wizerunek papugi z boku, druga od frontu, a do tego mają zupełnie inną kolorystykę możemy nie mieć kolizji. Podobnie jeśli jedna przedstawia wizerunek bardziej kreskówkowy, a druga ten realistyczny.
W tym wypadku Urząd nie stwierdził kolizji znaków czysto graficznych:
Wyrok SUE z 19.04.2023 w sprawie T-491/22
Wiele wytycznych w zakresie oceny kolizji znaków czysto graficznych pochodzi właśnie z orzecznictwa. Dlatego po ocenę sygnetu warto udać się do kancelarii patentowej, w której specjaliści są z nim na bieżąco. Ich doświadczenie i ekspertyza są w tym przypadku nieocenione. W Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi jest to dodatkowo praca zespołowa. Twój sygnet oceni niezależnie przynajmniej 2 osoby. Pozwala to na obiektywną ocenę Twojego oznaczenia.
Zdjęcie: Miguel Á. Padriñán z Pexels
* Artykuł powstał w latach 2021-2024 podczas mojej współpracy jako radczyni prawna w kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi.
Zostaw komentarz