Ile zajmie nam rejestracja znaku towarowego? Jak długo trwa ochrona znaku towarowego? Jak mogę przedłużyć tę ochronę? Czy mogę zrezygnować ze swojego znaku towarowego? – to pytania, które często zadają moi klienci. W tym artykule zbiorczo na nie odpowiadam i przedstawiam Ci cykl życia znaku towarowego.

Jak długo trwa proces rejestracji znaku towarowego?

Zarówno znak polski, jak i unijny możesz zarejestrować nawet w niecałe 6 miesięcy. Wszystko zależy od tego, czy rejestracja Twojej marki przebiegnie bez żadnych problemów. Proces rejestracji znaku towarowego ma następujące ramy czasowe:

  • ok. 2 tygodnie do 1 miesiąca – sprawdzenie formalnych aspektów Twojego wniosku. Ekspert Urzędu sprawdza m.in. czy Twoje zgłoszenie jest prawidłowo wypełnione, podpisane przez odpowiednią osobę i prawidłowo opłacone.
  • ok. 2 tygodnie do 1 miesiąca – sprawdzenie prawidłowości wykazu towarów i usług. Ekspert sprawdza m.in. czy wszystkie towary  i usługi dla jakich ma być chroniona Twoja marka są zakwalifikowane do odpowiedniej klasy Klasyfikacji nicejskiej oraz czy terminy nie są zbyt ogólne. Jeśli wszystko będzie się zgadzać Ekspert przekaże znak do publikacji. Więcej o tym jak sporządzić taki wykaz pisałam już na swoim blogu. Artykuł znajdziesz pod tym linkiem.
  • 3 miesiące – czas na wniesienie sprzeciwu przez inną osobę na podstawie wcześniejszych praw. Termin ten liczony jest od dnia publikacji znaku.
  • ok. 2 tygodnie do 1 miesiąca – wydanie decyzji warunkowej, czyli rejestracja Twojej marki jako znak towarowy. Jeśli żaden sprzeciw nie wpłynie w okresie sprzeciwowym Ekspert wyda decyzję. Urząd przy tym czeka jeszcze ok. 2-3 tygodnie od zakończenia okresu sprzeciwowego na wpływ ewentualnej korespondencji. Nadanie takiego sprzeciwu na poczcie w ostatnim dniu terminu jest uznawane za wniesienie go w terminie.

Jeśli więc po drodze tego procesu nie zdarzy się żadna „wpadka” szybko zarejestrujesz swój znak. Z kolei każdy błąd w podaniu wydłuża ten czas. Ekspert wezwie Cię do uzupełnienia braków i poprawienia błędów. Jeśli zaś do zgłoszenia wpłynie sprzeciw otwiera nam się nowe postępowanie, które może trwać nawet dwa lata.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli Twoja marka zostanie zarejestrowana, nawet po dłuższym czasie, to jest chroniona od daty zgłoszenia.

Jak długo trwa ochrona znaku towarowego?

Znak towarowy jest ważny przez 10 lat od dnia rejestracji. Oczywiście jeśli zostanie zarejestrowany przez odpowiedni Urząd.


W przypadku znaku polskiego, po wydaniu decyzji o rejestracji znaku, musisz zapłacić za pierwszy okres ochrony i jego publikację. Inaczej nawet przy pozytywnej decyzji nie będziesz mieć ochrony marki.


Masz na to 3 miesiące od odebrania tej decyzji. W przypadku znaku unijnego wszystkie opłaty są już zawarte w opłacie zgłoszeniowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile kosztuje rejestracja znaku zajrzyj tu.

A co dalej? Ochrona znaku towarowego może być przedłużana w nieskończoność – właśnie o kolejne 10-letnie okresy ochronne – pod warunkiem uiszczenia odpowiedniej opłaty.

Jak przedłużyć czas ochrony znaku towarowego?

Przedłużenie czasu ochrony znaku towarowego jest dość proste. Co zrobić? Wystarczy, że przed zakończeniem ochrony przelejesz na konto Urzędu opłatę za kolejny, 10-letni okres ochrony.

Urzędy raczej nie przypominają o tej dacie, dlatego ważne, aby samemu kontrolować ten czas. Nie martw się jeśli się spóźnisz. Możesz zapłacić nawet pół roku po tym terminie. Wtedy opłata będzie:

Co zrobić jeśli chcę zrezygnować z ochrony znaku towarowego?

A co jeśli chcesz zrezygnować z ochrony swojej marki? Aby anulować rejestrację:

  • po prostu nie opłacaj ochrony na kolejny okres;

albo

  • napisz do Urzędu, że zrzekasz się swojego prawa.

Pamiętaj jednak, że po rezygnacji nie odzyskasz tego samego prawa. Trzeba będzie złożyć nowe podanie, a znak będzie miał nową, późniejszą datę ochrony. Dlatego zanim rezygnujesz z ochrony swojej marki dobrze się zastanów czy na pewno nie jest Ci potrzebna.

Zarządzanie znakami towarowymi – jak zrobić to dobrze?

Jak widzisz cykl życia znaku towarowego wymusza na Tobie pewne zarządzanie Twoimi prawami – przynajmniej pod kątem ram czasowych – po to aby, uzyskaną ochronę utrzymać.

Kluczowe są przy tym daty:

  • wygaśnięcia znaku towarowego – czyli 10 lat po dacie zgłoszenia (i końcu kolejnych okresów ochronnych) – to w tej dacie musisz opłacić znak na kolejny okres ochrony.
  • rejestracji znaku towarowego – w przypadku znaku polskiego – to w ciągu 3 miesięcy od odebrania decyzji musisz opłacić znak za pierwszy okres ochrony.

Jeśli nie dopilnujesz tych terminów możesz stracić ochronę swojej marki.

Jak poradzić sobie z zarządzaniem swoimi znakami towarowymi? Jeśli masz tylko kilka znaków najlepsza do tego będzie tabela np. w Excelu. Możesz wpisać do niej:

  • Dane znaku;
  • Datę zgłoszenia znaku;
  • Datę rejestracji znaku;
  • Datę wygaśnięcia znaku;

Jeśli będziesz ją uzupełniać na bieżąco i zajrzysz do niej raz na 3 miesiące od razu zobaczysz, czy nie musisz wnieść jakiejś opłaty.

Dla ułatwienia ustaw sobie przypomnienie w kalendarzu na telefonie lub komputerze albo wpisz najważniejsze daty do swojego kalendarza papierowego.


Możesz też przekazać zarządzanie swoimi prawami kancelarii specjalizującej się w ochronie znaków towarowych. Polecam tę opcję zwłaszcza wtedy, kiedy portfolio Twoich znaków towarowych rozrasta się.


W kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi opiekujemy się dużymi i małymi portfolio znaków towarowych, ale też wzorów przemysłowych czy patentów. Nasz system przypomina nam o odpowiednich terminach przy poszczególnych prawach. Co więcej nasi Klienci mają dostęp do bazy zawierającej każde z praw.


Zdjęcie: Moritz Kindler z Unsplash

* Artykuł powstał w latach 2021-2024 podczas mojej współpracy jako radczyni prawna w kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi.